Skip to content Skip to footer

Nepaprasta skaitymo patirtis… nė vieno šokiruojančio žodžio, bet gryniausias šokas… skaitytojas lieka sužavėtas, išsekęs, išsigandęs, bet jokiu būdu ne vilties netekęs. 

Romane pasakojama apie tai, kaip ateityje iš pažiūros geranoriška totalitarinė valstybė panaikino skurdą, nusikalstamumą, karą bei religinę netoleranciją ir suteikė savo žmonėms laimę gyventi pagal konformizmo principus. Pagrindinis knygos veikėjas profesorius Berdenas mano, kad jis yra lojalus pilietis, tačiau Vidaus tyrimų departamentas išsiaiškina, kad profesorius visgi slapta vertina savo individualumą. Manydamas, kad Berdenas kelia grėsmę tolesniam valstybės egzistavimui, egzaminuotojas, vardu Larkas, nusprendžia išgydyti jį nuo erezijos ir grąžinti į normalią visuomenę kaip produktyvų jos narį – jei įmanoma, įtikindamas, o jei reikia, ir visiškai sunaikindamas jo tapatybę.

Pasak kritikų, šis kūrinys galbūt net labiau gąsdinantis nei G. Orwello „1984“. Palyginti su juo, tyrinėtojų nuomone, dauguma šio amžiaus utopinių kūrinių yra tik mokslinė fantastika. Tai ir jaudinantis psichologinis trileris, ir totalitarizmo tyrimas, kuris, kaip naujame šio leidimo įvade teigia Philipas Boakesas, yra kaip niekada aktualus. Šis romanas vertintinas ne tik kaip grožinis kūrinys. Kaip istorinis dokumentas, jis suteikia skaitytojui galimybę susipažinti su amerikiečių pasaulėjauta Šaltojo karo pradžioje. Tuo metu geležinė uždanga padalijo Europą į dvi dalis, o Tolimuosiuose Rytuose Kinija ir Sovietų Sąjunga atvirai rėmė Šiaurės Korėjos agresiją. Smegenų plovimas, aprašytas knygoje, atspindi didėjančią Amerikos visuomenės paranoją dėl komunistinių proto kontrolės metodų. Pati smegenų plovimo sąvoka buvo sukurta mėginant perprasti akivaizdžiai nepaaiškinamą JAV karo belaisvių paklusnumą Kinijos pagrobėjams Korėjos kare.

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2022

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka

Biudžetinė įstaiga
Adresas: Jaunimo g. 3, Pagėgiai
Tel. 8 441 57 328
El. p. pagegiusvb@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188208799

Darbo laikas:

I - V: 8:00 - 17:00
VI: 9:00 - 16:00

Paskutinė mėnesio darbo diena - švaros diena.
Lankytojai neaptarnaujami.

Bendraukime: