
Kaip upės neša savo vandenis per žemę, taip ir idėjos, mintys bei vertybės teka per žmonių bendruomenes, formuodamos mūsų pasaulėjautą. Tokia mintis lydėjo šiltą ir šviesią 2025 m. balandžio 16-osios popietę, kai Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos erdves pripildė ne tik pavasarinis šurmulys, bet ir ypatingas susitelkimo jausmas. Čia susirinko gamtai neabejingi žmonės, dokumentikos mylėtojai, o juos šiltai pasitiko bibliotekos direktorė Inga Kuzmarskienė.
Sveikindama susirinkusiuosius, bibliotekos vadovė kvietė sustoti ir atidžiau pažvelgti į mus supantį pasaulį – gamtą, jos trapumą bei grožį, kuris dažnai lieka nepastebėtas. Ji pabrėžė, kad biblioteka – tai ne tik knygų namai, bet ir gyvas bendruomenės centras, kuriame gimsta atsakomybė už mūsų visų ateitį, kur auginamas sąmoningumas ir rūpestis gyvąja aplinka. Šios vertybės atsispindėjo ir tądien bibliotekoje vykusioje dokumentinio filmo „Upė“ (režisierė Jennifer Peedom, Australija, 2021 m.) peržiūroje. Šį giliai emocionalų renginį papildė ichtiologo, Tarptautinės jūrų tyrimų tarybos (ICES) eksperto, Lietuvos hidrobiologų draugijos nario ir projekto „Nemunas 2.0“ valdybos nario Kęstučio Skrupskelio parengta video įžanga į šį filmą. Mokslininkas supažindino žiūrovus su Lietuvos upių būkle, žmogaus veiklos daromu poveikiu vandens ekosistemoms bei pakvietė pažvelgti giliau į gamtos trapumo, tarpusavio ryšio ir atsakomybės temas.
Filmas, apkeliavęs ne tik Lietuvą, bet ir daugybę pasaulio šalių, suvienijo gamtos grožiui neabejingus žiūrovus daugiau nei 70-yje Lietuvos bibliotekų. Džiugu, jog Vydūno viešojoje bibliotekoje vykusioje peržiūroje itin gausiai dalyvavo jaunimas – Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos II ag klasės gimnazistai, lydimi direktoriaus pavaduotojos ugdymui, anglų kalbos mokytojos metodininkės Donatos Šaulytės. Jaunoji karta įsitraukė į filmo tematiką, patirdama emocinį ryšį su gamtos stichija.
Renginio metu bibliotekos bendruomenė kvietė svečius pasivaišinti kvapnia mėtų arbata – tarsi ramiai tekančios upės atgaiva, ji simbolizavo gamtos ritmą, bendrystę ir jaukumą. Po filmo peržiūros dalyviai pasinėrė į minties srovę: dalijosi įspūdžiais apie upių didybę, paslaptis ir gyvybę nešančią tėkmę. Diskusijose išryškėjo bendras rūpestis: kaip kiekvienas galime prisidėti prie šių gyvųjų gamtos arterijų išsaugojimo. Tai buvo ne tik kino popietė – tai buvo prasminga sustojimo akimirka prie mūsų pačių vidinės upės krantų, kur gimsta ryšys su gamta ir atsakomybė už jos ateitį.
Po dokumentinio filmo „Upė“ peržiūros žiūrovai įsiamžino Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje įrengtame foto kampelyje, primenančiame senųjų laikų didikų bibliotekas. Dėkojame visiems, kurie dalyvavo ir dalijosi šiluma bei pagarba gamtai, praeičiai ir kultūrai.
Šis renginys – dar vienas įrodymas, kad biblioteka gali būti gyva kaip upė: atvira, nuolat tekanti žinių, emocijų ir bendruomenės rūpesčio vaga, jungianti mus su gamtos pasauliu bei kviečianti eiti atsakingesniu, sąmoningesniu gyvenimo keliu. Už pagalbą organizuojant šią kino popietę nuoširdi padėka skiriama Pagėgių savivaldybės kultūros centrui.
Renginys organizuotas VšĮ „Virtuoliai“ įgyvendinant projektą „Sengirės kinas“.
Daugiau informacijos: www.sengireskinas.lt
Asta Andrulienė,
Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos
vyresnioji bibliotekininkė bibliografiniam-informaciniam darbui









