Skip to content Skip to footer

„Kraštas, kurį iš savo protėvių paveldėjom, yra mūsų. Vadinam jį Lietuva ir norim, kad šis žodis iš pasaulio kalbos, iš jo žemėlapių neišnyktų. Rašom ir tariam jį kartu su kitais ne mažiau vertais, garbintais tautų ir valstybių vardais, norim, kad su pagarba mus ištartų“, – šiais poeto Justino Marcinkevičiaus žodžiais Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialo bibliotekininkė Zofija Genutienė pradėjo literatūrinę-muzikinę popietę „Šitą žodžių pynę Tau skiriu, Gimtine!“. Renginys skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 105-osioms metinėms ir Lietuvių kalbos dienoms paminėti. Išreikštas mintis, kuo yra svarbi Vasario 16-oji, pratęsė Pagėgių krašto literatė, buvusi ilgametė pedagogė, aktyvi bibliotekos bičiulė Bernarda Ežerskienė, padeklamavusi Janinos Degutytės  eilėraštį „Čiurlionis. Karalių pasaka“:

Palinko karaliai prie saulės židinio.

Mažytis kraštas karalių delne.

…Viržiai rausvi ir pienuoti berželiai.

Žuvys ir žvaigždės upių dugne…

Bibliotekininkė Zofija Genutienė trumpai pristatė Lietuvių kalbos dienų, kasmet šalyje minimų vasario 16 d. – kovo 11 d. laikotarpiu, minėjimo tikslą. Renginio metu prisiminti iškilūs Lietuvos kalbininkai, rašytojai, poetai, palikę ryškų pėdsaką lietuvių kalbos kultūros formavimosi procese. Paminėti pirmieji lietuviškų knygų kūrėjai: Martynas Mažvydas, Mikalojus Daukša, Dionizas Poška, Kristijonas Donelaitis ir kiti. Akcentuota, kad lietuvių kalba šiuo metu išgyvena savo klestėjimo laikus, nes pastaraisiais metais išleidžiama daug lietuvių autorių knygų, iš naujo perleidžiamas klasikos lobynui priskiriamas literatūrinis palikimas. Prisimintas ir lietuvių kalbos draudimo laikotarpis, sunki, rizikinga knygnešių veikla.

Gimtoji kalba yra turtas, neišmatuojamas jokiais matavimo vienetais – ši mintis atsispindėjo

renginio svečio – Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių pasienio rinktinės Plaškių užkardos vyriausiojo specialisto Edgaro Pielikio sveikinamojoje kalboje. Ypač akcentuota gimtosios kalbos puoselėjimo, išsaugojimo, didžiavimosi savo tautos istorinėmis šaknimis vertybių svarba šių dienų kontekste. Gimtoji kalba – tai kiekvieno žmogaus išskirtinumo pagrindas, nesvarbu, kur likimas jį benuvestų. Pasienio užkardos specialistė Aušra Daniūtė perskaitė poeto Marcelijaus Martinaičio eilėraštį: „Tau ačiū, Tėvyne, už kalbą. Tau ačiū už darbą. Už nuovargį ačiū…“.

Pagėgiškė Bernarda Ežerskienė iš savo atminties skrynios deklamavo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Aldonos Kruopytės eilėraštį „Sakmė apie gimtąjį žodį“. Pagarba tokiems žmonėms, kurie ne tik skaito, išmoksta raiškiai skaityti, bet ir suteikia džiaugsmą kitiems tai išgirsti.   

Gražios lietuviškos sakmės ir eilės, bet dar gražesnės dainos, kurios atskleidžia lietuvių kalbos grožį, – kalbėjo Stoniškių bibliotekos bibliotekininkė Zofija Genutienė, pristatydama iš Vainuto (Šilutės raj. sav.) atvykusį Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro folkloro kolektyvą „Vainuta“ (vadovė – Jolanta Majienė). Į sceną pakilo būrys tautiniu kostiumu pasipuošusių dainininkų su instrumentais rankose. Atlikėjai žengė nešini ruginės duonos kepalu, lietuviškomis klumpėmis ir žibintu. Dainas dainavo visa salė, nes žodžiai buvo visiems labai gerai žinomi. Ansamblio nariai mokė susirinkusiuosius šokio žingsnelių ir kvietė visus drauge pašokti. Daug kas jungėsi į ratelius. Tai neužmirštama. Laikas pralėkė akimirksniu. Dainų norėjosi dar ir dar – gražių, jaukių… Bet viskas kada nors baigiasi… Ansamblio vadovė Jolanta Majienė bibliotekininkei Zofijai Genutienei įteikė dovanų – gražiai įpakuoto medaus ir ansambliečių surinktų kvepiančių žolelių. Dovanėle pagerbta ir stoniškiečius įvairioms kultūrinėms veikloms aktyviai burianti Stoniškių bendruomenės pirmininkė Daiva Bučinskienė.

Renginys palydėtas literatės, eiliuotojos Bernardos Ežerskienės deklamuota ištrauka iš Justino Marcinkevičiaus poemos „Mažvydas“:

Mėginsime sudėti pirmą žodį.

Klausykitės gerai… Širdim klausykit!

Kai tarsit šitą žodį, tai ant lūpų

Pajusite medaus ir kraujo skonį,

Išgirsit volungę prieš lietų šaukiant,

Užuosit šieno ir liepynų kvapą,

Regėsit baugų debesio šešėlį

Per lauką bėgant. Taigi pamėginkim…

Ir nuvilnijo per salę visų iš pradžių skiemenuojamas, o vėliau – toks aiškus, toks gražus žodis  LIETUVA!

Bibliotekininkė Zofija Genutienė pakvietė renginio dalyvius ir svečius pratęsti skaitymus ir pokalbius prie kavos ar arbatos puodelio.

Stoniškių biblioteka nuoširdžiai dėkoja visiems dalyvavusiems bei padėjusiems surengti šią šventę. AČIŪ Pagėgių savivaldybės administracijos Stoniškių seniūnijos seniūnei Daliai Alkimavičienei už visada papuoštą Stoniškių kultūros namų renginių salę, kurioje dažnai vyksta ir bibliotekos renginiai. Didžiulė padėka skiriama Stoniškių bendruomenės pirmininkei Daivai Bučinskienei ir stoniškietei Aldonai Ališkevičienei, kurių paruoštas gardumynų stalas visada džiugina bibliotekos renginių dalyvių akis bei gomurį. Už nuoširdžią pagalbą organizuojant renginius biblioteka dėkoja p. Gražinai Stančaitienei ir Giedriui Barkauskui. Ačiū visiems už šią prasmingą bendrystę. Tik kuriant ir dirbant drauge nieko nėra neįveikiamo.

Zofija Genutienė,

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos

Stoniškių filialo bibliotekininkė

Nuotraukų autorės: Agnė Vaitkienė, Gražina Stančaitienė ir Zofija Genutienė.

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka

Biudžetinė įstaiga
Adresas: Jaunimo g. 3, Pagėgiai
Tel. 8 441 57 328
El. p. pagegiusvb@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188208799

Darbo laikas:

I - V: 8:00 - 17:00
VI: 9:00 - 16:00

Paskutinė mėnesio darbo diena - švaros diena.
Lankytojai neaptarnaujami.

Bendraukime: