Skip to content Skip to footer

Paskutinėmis balandžio dienomis kasmet šalyje minima Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Šiemet – jau 22-ąjį kartą. Saulėtą 2022 m. balandžio 27-osios dieną Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialas sukvietė visus į popietę, kurios metu vyko kraštiečio Broniaus Bagdono naujausios poezijos knygos „Tyliai ošia šilai“ (2022 m.) sutiktuvės. Knyga asmeninėmis poeto lėšomis buvo išleista UAB „Printėja“.

Visi žino, kad bibliotekos – edukacinės erdvės, kuriose kiekvieną dieną galima pasisemti įvairiausių žinių ir įgyti norimų įgūdžių, gauti nemokamą prieigą prie visų turimų spaudinių ir interneto. Apie tai ir apie kitas bibliotekoje plėtojamas veiklas renginio pradžioje kalbėjo jo vedėja, bibliotekininkė Zofija Genutienė. Prieš keletą dienų Stoniškių bibliotekoje apsilankiusi B. Bagdono giminaitė Danutė Mongirdienė atvežė dar dažais kvepiančią knygą. Tai buvo puiki dovana bibliotekai ir jos lankytojams.

Bronius Bagdonas (g. 1936 m. Rokiškio apskr.) daugiau kaip 60 metų gyvena Stoniškiuose. Per gyvenimą save išbandė daugelyje profesijų: buvo literatūrinis darbuotojas, bibliotekininkas, pedagogas, kino mechanikas. Tačiau beveik visą savo gyvenimą kaupė medžiagą apie gyvenusius ir dirbusius šio krašto žmones, jų sodybas. Pagėgių savivaldybės kultūros centro pastangomis jau išleistos p. Broniaus knygų serijos „Pagėgių krašto kaimai“ dvi dalys. Tikimės, kad laikui bėgant, sklaidysime ir trečiąją dalį…

Bibliotekininkė Zofija Genutienė susirinkusiesiems išvardijo daugumą apie Bronių Bagdoną skelbtų publikacijų. O jų būta išties nemažai…. Šio kraštotyrininko, poeto darbai įvertinti ir svariais apdovanojimais, tarp kurių – 2010 m. gautas specialus Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos įsteigtas atminimo simbolis „Sparnai“, pelnytas „Pagėgių krašto garsintojo“ vardas ir Jūratės Caspersen (Šveicarija) piniginė premija, o 2012 m. – įteiktas Pagėgių savivaldybės medalis „Už nuopelnus Pagėgių kraštui“. Daug metų vis gimdavo ir eilėraščiai – gražūs, lyriniai, apie meilę viskam: mamai, moteriai, gimtam kraštui, kalbai… Klausytojams buvo skaitomi laikraštyje „Pamarys“ publikuoti autoriaus eilėraščiai: 1998 m. sukurtas poezijos kūrinys „Užkurkim mes židinį seną“ ir vėlyvesniu laikotarpiu sukurtas „Vėl rašau“…

Kreipdamasis į renginio dalyvius ir svečius, poetas Bronius Bagdonas mintimis nukeliavo jaunystės takais, sugrįžo darbo rajoniniame laikraštyje „Pagėgių balsas“ prisiminimai… Tuo metu šioje redakcijoje dirbo ir Bronė Savickienė, vėliau tapusi žinoma rašytoja. Visi darbai reikalavo atsakomybės, kruopštumo, jausmo. Galbūt po visų darbų, nusiraminimui ir gimdavo eilės. Tik dalis  jų tilpo į šią naujausią knygą…. Kiek įdedi širdies į kiekvieną darbą, veiklą, tiek ir grįžta. Poetas pasidžiaugė, kad knygos leidime jam daug padėjo, viskuo rūpinosi giminaitė, mūsų kraštietė Danutė Mongirdienė, kuri ir atlydėjo gerbiamą Bronių į šią popietę.

Kiekvienas renginio dalyvis pasirinko labiausiai jam patinkantį Broniaus Bagdono eilėraštį ir… vyko šilti skaitymai. Ir skaitovų buvo daug, ir eilės nuostabios, su mokykliniais prisiminimais, kartais – net su graudulio sukeltomis pertraukėlėmis.  Ir beveik visi norėjo kažką palinkėti gerbiamam Bagdonui: tiek Pagėgių savivaldybės administracijos Stoniškių seniūnijos seniūnė Dalia Alkimavičienė, tiek buvusi stoniškietė pedagogė Bernarda Ežerskienė, mokytoja, tautodailininkė Vida Gečienė, buvusios Broniaus Bagdono mokinės Aldona Ališkevičienė ir Danutė Paškauskienė, kaimynės Virginija Linkevičienė ir Danutė Linkevičienė, Biruta Sudeikienė, Nijolė Kiltinavičienė, bibliotekininkė Tatjana Biliūnienė, seniūnijos darbuotojai Roberta Dambrauskienė ir Marius Paleckis. Daugumai jų poetas padovanojo savo knygą.

Posmas: „Neskink gėlių – tegul jos žydi, / Tu pats pavirsk švelniu žiedu…“ tapo puiki proga įteikti poetui gėlių vazonėlį, palinkėti sveikatos ir kūrybinių jėgų. Popietė užbaigta prie kavos puodelio.

Ačiū už pyragus Danguolei Kemėrienei, Eugenijai Pužienei, Danutei Linkevičienei. Gardus buvo Linos Grublienės sūris, už kurį širdingai dėkojame.

Zofija Genutienė,

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos

Stoniškių filialo bibliotekininkė

Nuotraukų autorės – Roberta Dambrauskienė ir Tatjana Biliūnienė

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka

Biudžetinė įstaiga
Adresas: Jaunimo g. 3, Pagėgiai
Tel. 8 441 57 328
El. p. pagegiusvb@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188208799

Darbo laikas:

I - V: 8:00 - 17:00
VI: 9:00 - 16:00

Paskutinė mėnesio darbo diena - švaros diena.
Lankytojai neaptarnaujami.

Bendraukime: