Skip to content Skip to footer

Skaudžiausi tautos gyvenimo momentai turėtų ilgai neišdilti iš istorinės atminties. Gedulo ir vilties diena yra viena iš tų dienų, kai reikia susimąstyti, tiesiog prisiminti sunkų lietuvių tautai metą. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialas 2024 m. birželio 14 d. popietę kvietė visus susirinkti į parką, prie tremtiniams skirto paminklinio akmens. Šis minėjimas Stoniškiuose tapo kasmetine tradicija. Dar vidudienį buvo padėta gėlių, uždegtos žvakelės ir susikaupta tylos minutei.

Literatūrinę-muzikinę popietę „Mes viską atmenam…“ pradėjo Pagėgių savivaldybės kultūros centro darbuotoja Aksavera Mikšienė, užtraukusi seną dainą. Liūdna melodija, aidinti pro taip svaigiai žydinčias liepas, vyresnio amžiaus klausytojams priminė jaunystę.  Vėliau kartu su Aksavera dainavo ir  Pagėgių  savivaldybės kultūros centro darbuotojai  Vaida Petrauskienė ir Edvinas Paliokas. Tremties laikotarpio dainos turi savo išskirtinumą: ir liūdina, ir ramina, viltį suteikia…

Buvo trumpai prisiminti trėmimų meto baisumai, atsispindintys knygose. Mūsų krašto tremtinių prisiminimai, įrašyti ir Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos archyvuose, pasiekiami visiems tuo besidomintiems. Bibliotekininkė Zofija Genutienė priminė, kad Pagėgių krašto bibliotekos vis dar laukia tremtinių užrašų, nuotraukų, kuriuos svarbu išsaugoti. Atsiliepiant į Lietuvoje vykstančią pilietinę istorinės atminties akciją „Atminties neištremsi“, buvo skaitomi tremtinių bei politinių kalinių vardai ir pavardės. Ištremti iš įvairių Lietuvos vietų, Mažojoje Lietuvoje, Stoniškių krašte, jie apsigyveno tik grįžę iš tremties. Deja, jau yra „išvykusių“ ten, iš kur negrįžtama. Kažkada buvusi didelė likimo brolių ir sesių grupė kasmet vis mažėja. Ir prie paminklinio akmens ateiti ne visada pakanka jėgų… Bet čia visada skamba jaunatviški balsai, netoliese žydi rožės ir šlama liepos.

Mergaitės iš Stoniškių Vaikų dienos centro (vadovė Laima Bagdonienė) atsakingai ruošė savo programą: pasirinko nuostabius lietuvių poetų eilėraščius apie Lietuvą, tėviškę, jų paraštes nuspalvino spalvingais piešiniais.

Popietės svečiai – Pagėgių savivaldybės vicemerė Aušra Zongailienė ir Pagėgių savivaldybės tarybos narys, stoniškietis Gintautas Stančaitis, išsakė gražius žodžius, džiaugėsi kasmet šiam minėjimui susiburiančiais žmonėmis, dėkojo tremtiniams, ištvėrusiems sunkius laikus, linkėjo visiems sveikatos, optimizmo, stiprybės.

Ačiū visiems dalyvavusiems. Didžiausias ačiū padėjusiems surengti šią šventę: Stoniškių bendruomenės pirmininkei Daivai Bučinskienei, Laimai Bagdonienei, Linai Grublienei, Pagėgių savivaldybės kultūros centro darbuotojams.

Sekmadienį visi rinkosi į Šv. Antano titulinius atlaidus Rukų Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje. Po Šv. Mišių buvo gera klausytis nuostabaus balso savininkės Mildos Jašinskaitės-Jasevičienės dainų. Kaip birželio 14-osios pratęsimas, nuskambėjo žodžiai: „Jei ne auksinės vasaros, ne mėlynos vosilkos, nebūtume atėję čia…“. Jaudulio ašaros suspindo ir jaunimo akyse. Kaip gera žinoti, kad istorinė atmintis svarbi visiems…

Zofija Genutienė,

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos

Stoniškių filialo bibliotekininkė Nuotraukų autorės: Laima Bagdonienė, Danguolė Kemėrienė

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka

Biudžetinė įstaiga
Adresas: Jaunimo g. 3, Pagėgiai
Tel. 8 441 57 328
El. p. info@pagegiusvb.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188208799

Darbo laikas:

I - V: 8:00 - 17:00

Paskutinė mėnesio darbo diena - švaros diena.
Lankytojai neaptarnaujami.

Bendraukime: