2019 m. rugsėjo 10 d. – spalio 6 dienomis Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje eksponuota Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus (Vilnius) parengta paroda „Vilko vaikai: duonos keliu iš Rytų Prūsijos į Lietuvą 1945-1948“ sulaukė itin didelio kraštiečių susidomėjimo. Vienais pirmųjų parodos lankytojų tapo Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namų gyventojai bei dienos centro lankytojai, bibliotekon atlydėti socialinių darbuotojų Astos Rolandos Bietienės, Ievos Baškienės ir Genovaitės Viliušienės.
Parodos apžiūra bei ekskursijos po Pagėgių savivaldybės Vydūno viešąją biblioteką organizuotos ne tik Pagėgių savivaldybės ugdymo įstaigų mokiniams, bet ir moksleiviams iš Pamario krašto. Vydūno viešojoje bibliotekoje svečiavosi Šilutės rajono Katyčių pagrindinės mokyklos 8-9 kl. mokiniai su lietuvių kalbos mokytoja Rasa Jonaitiene ir dailės-technologijų mokytoja Brigita Vitkauskiene, Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos 5a kl. mokiniai su vyresniuoju istorijos mokytoju Robertu Maziliausku, Pagėgių savivaldybės Stoniškių pagrindinės mokyklos 8-9 klasių moksleiviai su vyresniąja lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rasa Klymantiene bei istorijos mokytoju Rimu Vitkausku, Pagėgių savivaldybės Piktupėnų pagrindinės mokyklos 8 ir 10 klasių mokiniai su istorijos mokytoja Nijole Mickeliūniene ir lietuvių kalbos mokytoja Audrone Norkaityte-Žiaubere bei Pagėgių savivaldybės Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinės mokyklos 5, 8 ir 10 klasių mokiniai su vyresniuoju istorijos mokytoju Žydrūnu Mickeliūnu. Aplankytos bibliotekos erdvės bei susipažinta su parodoje „Vilko vaikai: duonos keliu iš Rytų Prūsijos į Lietuvą 1945-1948“ pristatoma Rytų Prūsijos istorine apžvalga, iliustruota archyvinėmis fotografijomis, žemėlapiais ir kitais dokumentais. Parodos pagrindą sudaro 1945-1948 m. iš sovietų okupuotos Rytų Prūsijos teritorijos į Lietuvą atklydusių našlaičių (kitaip vadinamų „vilko vaikais“) gyvenimo istorijos, apie kurias byloja ekspoziciniuose stenduose pateikta tekstinė informacija bei monitoriuose esantys video įrašai, atskleidžiantys „vilko vaiko“ dalią patyrusių žmonių išgyvenimus. Mokytojai apžvelgė bendruosius „vilko vaikų“ istorijos fragmentus.
Lankytojai akcentavo, jog paroda „Vilko vaikai: duonos keliu iš Rytų Prūsijos į Lietuvą 1945-1948“ turi didelę informacinę vertę tiek dabarties, tiek ateities kartoms. Ir nors joje atveriama tautos istorijos dalis yra skaudi, tačiau svarbi ir nemari.
Sonata Nognienė
Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos
metodininkė – skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja
Nuotraukos iš bibliotekos archyvo