Skip to content Skip to footer

Stoniškių geležinkelio stotis

Stoniškių geležinkelio stotis – tai XIX a. antroje pusėje pro Stoniškius nutiestas geležinkelis ir plentas. Geležinkelio stoties pastatas yra seniausias Stoniškiuose esantis pastatas – jo pastatymas datuojamas apie 1875 m., kuomet pro Stoniškius pradėjo kursuoti traukiniai. Vykstant geležinkelio stoties statybai, drauge buvo pastatytas ir dviejų aukštų gyvenamasis namas geležinkeliečiams (4 butų), ūkiniai pastatai, krovinių terminalas. Prie namo buvo įrengta skalbykla ir prausykla, kuriomis buvo patogu naudotis geležinkelio darbininkams.

Stoties pastatas yra trijų aukštų, sumūrytas iš geltonų plytų. Įėjimas į geležinkelio stotį buvo iš didelės, akmenimis grįstos aikštės. Vakarinėje stoties pastato pusėje – priestatas, su dviem įėjimais iš perono pusės. Tik atvažiavus traukiniui, stoties budėtojas atidarydavo duris į peroną. Pirmame geležinkelio stoties aukšte buvo įrengta keleivių laukimo salė, veikė bilietų kasa. Antro aukšto patalpose gyveno stoties viršininkas su šeima. Trečiame aukšte gyveno iešmininkas, kuris tikrino geležinkelio įrenginius, tvarkė aplinką, valė stoties patalpas. Iki Antrojo pasaulinio karo pradžios geležinkelio stotyje veikė du I-os ir II-os klasės bufetai. Iš virtuvės vedė laiptai į antrą aukštą, kuriame buvo įrengtas nakvynės kambarys. Po karo stoties pastate kurį laiką veikė karinė komendantūra tvarkai palaikyti. Iki 1961 m. čia buvo rodomi kino filmai. 1962-1964 m. geležinkelio stotis buvo rekonstruojama, pastate nebeliko bufetų, vietoje jų įrengti du gyvenamieji butai geležinkeliečiams. Stoties teritorijoje visada buvo didelis judėjimas: iškraunami ir pakraunami vagonai, iš sandėlio išvežami kroviniai. Kursuojant keleiviniams traukiniams, gyventojams buvo užtikrinamas patogus susisiekimas.

1986 m. netoliese buvo pastatytas naujas stoties pastatas, nes senajame nebuvo galima sutalpinti automatikos įrengimų.

Šiuo metu į geležinkelio stotį nuo pagrindinio plento veda akmenimis grįstas kelias. Šalia geležinkelio stoties esančio dviejų aukštų gyvenamojo namo butai privatizuoti, o skalbyklos ir prausyklos patalpos yra virtusios gyventojų sandėliukais. Tenka konstatuoti, jog neprižiūrima, nenaudojama senoji geležinkelio stotis nyksta…

Informaciją parengė Zofija Genutienė, 2022

Naudoti informacijos šaltiniai:

ALMONAITIS, Vytenis; ir ALMONAITIENĖ, Junona. Šiaurės Skalva: keliautojo po Pagėgių kraštą žinynas. 3-iasis atnaujintas ir papildytas leidimas. Kaunas: Keliautojo žinynas, 2015, 255 [1] p. ISBN 978-609-8063-10-3.

BAGDONAS, Bronius. Pagėgių krašto kaimai. D. I. Kaišiadorys: Printėja, 2020. 219 (1) p. ISBN 978-609-445-572-8.

BAGDONAS, Bronius. Stoniškių geležinkelio stotis. [rankraštis]. [S. l.]: [S. n.], [S. a.]. 15 p.

BAGDONAS, Bronius. Stoniškių kaimo istorija. [rankraštis]. [S. l.]: [S. n.], [S. a.]. 139 p.

Lietuvos dvarų sodybų atlasas. [Kn.] 2, Pagėgių savivaldybė [redakcinė kolegija: Rasa Butvilaitė [et al.]. Vilnius: Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2014, 310 p. ISBN 978-609-447-071-4.

SAFRONOVAS, Vasilijus. Stoniškiai. Iš: Mažosios Lietuvos enciklopedija [interaktyvus]. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2021 [žiūrėta 2021 m. lapkričio 4 d.]. Prieiga per internetą: <https://www.mle.lt/straipsniai/stoniskiai>.

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka

Biudžetinė įstaiga
Adresas: Jaunimo g. 3, Pagėgiai
Tel. 8 441 57 328
El. p. info@pagegiusvb.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188208799

Darbo laikas:

I - V: 8:00 - 17:00

Paskutinė mėnesio darbo diena - švaros diena.
Lankytojai neaptarnaujami.

Bendraukime: