Šviesaus atminimo Lietuvos poetas Justinas Marcinkevičius sakė: „Kada nors knygos atėjimas pas žmogų bus prilyginamas dieviškosios ugnies pagrobimui – nes kuo gi mes ginamės nuo tamsos ir smurto, žvėrių, jei ne knyga, kuo sušildom sielą, kieno, jei ne knygos šviesa vedė ir veda pasaulio ir pačių širdies labirintais.“
Būrys knygos bičiulių susirinko į Vilkyškių biblioteką, kur Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Elena Stankevičienė pristatė naujus leidinius apie Pagėgių kraštą, tai – reprezentacinį leidinį „Pagėgiai. Šis kraštas kaip muzika…“ ir Benjamino Kondrato knygą „Kūrėjų pėdsakais: Pagėgių kraštas“.
Pristatydama lituanisto B. Kondrato leidinį, Elena Stankevičienė kalbėjo, kad tai ne vienerius metus leidžiamas serijinis leidinys, pasakojantis apie Lietuvos kaimų ir miestelių kūrėjus, daugiausia poetus, rašytojus, publicistus. Leidinys pradėtas leisti 1981 metais. Septintoji knyga skirta Pagėgių kraštui. Prie šio leidinio sudarymo prisidėjo ir Pagėgių savivaldybės viešoji biblioteka. Savo knygoje autorius pristato per 150 Pagėgių krašto kūrėjų, rašiusių prieškaryje bei rašančių dabar, kurie paliko ir palieka ryškų pėdsaką mūsų krašto kultūroje. Pasak, E. Stankevičienės, daugybė šviesių žmonių išgarsino gimtąjį Pagėgių kraštą. Mūsų, Vilkyškių kraštą, garsino ir garsina šios asmenybės, kaip Jurgis Gerulis, Jonas Urbonas, Johanesas Bobrovskis, Sigitas Kancevyčius bei kiti. Viešnia sakė, autorius norėjo parodyti, kad šios asmenybės iškilo tartum ryškūs švyturiai, savo širdies taurumu, šviesos troškimu, savo gyvenimo pavyzdžiu rodydami kelią į gražesnę dieną, prasmingesnį gyvenimą. Autoriaus, išskirtinio darbštumo biografo, pasakojimai retsykiais atrodo tarsi novelės apie poetus ir prozininkus, žurnalistus, ir kultūros barų darbuotojus, kunigus ir pedagogus, šviesuolius, dirbusius ir dažnai jau iškeliavusius Amžinybėn.
Projekto vadovė, reprezentacinės knygos „Pagėgiai. Šis kraštas kaip muzika…“ apie Pagėgių kraštą sudarytoja E. Stankevičienė kalbėjo, kad ši mintis išleisti knygą apie Pagėgių kraštą širdyje brendo seniai. Viską lėmė lėšų trūkumas. Šis projektas pradėtas įgyvendinti pasitelkus vietos veiklos grupės „Pagėgių kraštas“ administracijos pagalbą bei gavus finansavimą iš Europos Sąjungos fondo. Leidiniui parengti buvo sudaryta iniciatyvinė grupė. Bendradarbiauti pakviesti mokslininkai Silva Pocytė (Klaipėdos universitetas) – parašiusi straipsnį apie Pagėgių krašto istoriją bei Domas Kaunas (Vilniaus universitetas) – parašęs straipsnį apie Pagėgių krašto raštijos, spaudos ir knygos istoriją, verslą. Knyga išleista 2000 egz. tiražu. Tekstas parašytas keturiomis kalbomis. Ant knygos viršelio – naujojo Rambyno kalno aukuro (skulptorius Regimantas Midvikis) fragmentas. Knyga gausiai iliustruota nuotraukomis (autoriai Sigitas Stonys, Asta Andriulienė bei kiti ): čia ir Pagėgių krašto gamta, čia ir unikalūs architektūros paminklai, čia ir autentiškos evangelikų liuteronų bažnyčios bei kapinės, čia ir piliakalniai, menantys šimtmečius, čia ir garsi sūriais Vilkyškių pieninė, čia ir naujam gyvenimui prisikeliantys dvarai, čia ir Martyno Jankaus spaustuvė…
Popietės dalyviai džiaugėsi nauju leidiniu, vartė dažais dar kvepiančius lapus, gėrėjosi nuostabiomis iliustracijomis, diskutavo. Viešnia sakė, nors ruošiant leidybai šį leidinį, įdėta daug kruopštaus darbo, tačiau neišvengta klaidų, trūkumų. Tikimasi ateityje ruošiant leidybai kitus leidinius atsižvelgti į padarytas klaidas. Renginio metu dainavo Vilkyškių vidurinės mokyklos klasės moksleivė Giedrė Jurkšaitytė. Jai ir ištikimiausiai bibliotekos lankytojai Teresei Macaitienei įteikta knyga „ Pagėgiai. Šis kraštas kaip muzika…“
Itin vertingi šie leidiniai bibliotekos skaitytojams. Jie padės labiau pažinti savo gimtąjį kraštą, garsėjantį padavimais ir legendomis, apipintą dainomis. Šiais leidiniais galės naudotis tiek jaunasis skaitytojas, tiek pedagogas, tiek garbaus amžiaus senolis.
Irena Pranaitienė
Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos
Vilkyškių filialo bibliotekininkė
{gallery}20120503NRengVilkyskKnyguSutikt{/gallery}