Skip to content Skip to footer

Mano kraštas – Pagėgiai žali…

Pagėgių kraštas žavi savo gamta: Nemuno vingiais, srauniais Gėgės, Vilkės ir Kamonos upeliais, dažnais nepamirštamais potvyniais… Miškai miškeliai, senos kapinaitės, kai kurios jau pavirtusios kalneliais, ir tik krašto šviesuolių prisiminimuose minimos. Šimtametės istorijos ženklai liko Rukų ir Plaškių bažnyčiose. Senosios architektūros paminklai- Stoniškių geležinkelio stotis bei Rukų mokykla, kurioje mokytojavo poetas Fridrichas Bajoraitis…Tai – tik maža dalelytė krašto istorijos, kuri buvo prisiminta Stoniškių bibliotekoje vykusiame literatūriniame – muzikiniamevakare „Mano kraštas – Pagėgiai žali“.

„Čia – mano namai,nepraeiki pro šalį tylėdamas…“ -tokiais dainos žodžiais vakarą pradėjo Stoniškių pagrindinės mokyklos mokytojų ansamblis, vadovaujamas muzikos mokytojos Zosės Židackienės. Būtent šis kūrinys, apdainuojantis meilę gimtinei ir jos svarbą kiekvienam žmogui, pasirinktas neatsitiktinai: pagrindinė vakaro dalis paskirta Pagėgių kraštą, jo istoriją, kultūrą, raštiją, ekonomiką išsamiai atskleidžiančių knygų – lituanisto, publicisto, rašytojo Benjamino Kondrato (Vilnius) knygos „Kūrėjų pėdsakais: Pagėgių kraštas“ bei  reprezentacinio leidinio „Pagėgiai. Šis kraštas kaip muzika…“ – pristatymui visuomenei.

 

Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Elena Stankevičienė, kalbėdama apie rašytojo Benjamino Kondrato knygą, prisiminė, kaip ji su šiuo rašytoju, lydimi kraštotyrininkoBroniaus Bagdono, aplankė nemažai Stoniškių seniūnijos kampelių, kuriuose gyveno, kūrė ir kitaip savo gimtąjį Pagėgių kraštą bei jo vietoves garsino šviesuoliai: Plaškiuose – Kristijonas Lovynas, Kristijonas Dovydas Vitikas, Augustė FridrykėAugustienė, Berštininkuose– Viktoras Gailius, Gustavas Juozapaitis, Rukuose – Fridrichas Bajoraitis… Knygoje itin savita memuarine, autobiografine forma pateikiama informacija ir apie šio laikmečio kūrėjus Bronių Bagdoną, Danutę Bardauskienę, Liviją Gulbinaitę, Liliją Kazlauskienę ir kitus krašto raštijos, kultūros, visuomenės veikėjus.Džiugu, jog visa ši knygoje skelbiama kraštotyrinė medžiaga apie kraštiečių dvasinį indėlį į Pagėgių krašto kultūros aruodą bus išsaugota ateities kartoms bei tuo pačiu amžiams išliks žmonijos atmintyje.

Mūsų kraštas – išskirtinių istorijos vingių paženklintas Lietuvos kampelis.Nuo žilos senovės esame garsūs raštą ir spaudą puoselėjančiais žmonėmis. Yra išleisti daugelio Lietuvos rajonų, miestų ir net kaimų istorijos apžvalginiai darbai. Maloni žinia, jog Pagėgių savivaldybė ne išimtis, mat toks leidinys buvo išleistas ir apie Pagėgius. Reprezentacinio leidinio rengėjaElena Stankevičienė džiaugėsi, kad Pagėgių krašto žmonės turi ką parodyti, kuo pasididžiuoti. Tekstas knygoje publikuojamas lietuvių ir trimis užsienio (anglų, vokiečių ir rusų)kalbomis, bus puikiai suprantamas krašto svečiams. Spausdinamos nuotraukos iš Martyno Jankaus muziejaus fondų, Pagėgių savivaldybės kultūros centro ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos archyvų. Nemažai nuotraukų pateikė Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotoja Asta Andrulienė ir antrasis knygos sudarytojas Sigitas Stonys. Nuotraukose atsispindi įvairios Pagėgių savivaldybės vietovės, architektūriniai statiniai, memorialiniai paminklai. Leidinyje skelbiami Klaipėdos universiteto docentės Silvos Pocytės ir Vilniaus universiteto profesoriaus, habilituoto daktaro Domo Kauno Pagėgių krašto istorinį – kultūrinį unikalumą perteikiantys straipsniai. Reprezentaciniame leidinyje kalbama apielietuvių jaunimo kultūros ir švietimo draugijų įsteigtas kilnojamąsias Rukų „Ąžuolo“ (1912 m.) ir Plaškių „Liepos“ (1919 m.) bibliotekėles, Martyno Jankaus spaustuvės, kaip išskirtinio reiškinio lietuviškos spaudos ir lietuvių tautinio sąjūdžio istorijoje, veiklą.

Leidinyje „Pagėgiai. Šis kraštas kaip muzika…“ – ne vien istorija. Jame taipogi publikuojama medžiaga ir nuotraukos apie Pagėgius šiandien, apie lankytinas krašto vietas.

Stoniškių kraštotyrininkas, poetas Bronius Bagdonas pasidžiaugė puikiomis knygomis, padėkojo Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos direktorei Elenai Stankevičienei už jos nuveiktus darbus ir renginio dalyviams priminė, jog ši asmenybė jau sudarė ir išleido daug įvairaus pobūdžio leidinių.

Reprezentacinis leidinys „Pagėgiai. Šis kraštas kaip muzika…“ buvo įteiktas aktyviausiai Stoniškių bibliotekos lankytojai Danutei Linkevičieneiir mokytojų ansamblio vadovei ZoseiŽidackienei. Ir vėl skambėjo melodija, ir vėl širdis virpino dainos apie gimtą kraštą, gamtą, gėles…

Ačiū dainininkėms. Ačiū Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos direktorei E. Stankevičienei už literatūrinio – muzikinio vakaro „Mano kraštas – Pagėgiai žali“ metu renginio svečiams suteiktas įdomias bei malonias akimirkas…Tikimės jų daugiau…

Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos

Stoniškių filialo bibliotekininkė Zofija Genutienė

{gallery}20120509NRengPagegiaiZali{/gallery}

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka

Biudžetinė įstaiga
Adresas: Jaunimo g. 3, Pagėgiai
Tel. 8 441 57 328
El. p. info@pagegiusvb.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188208799

Darbo laikas:

I - V: 8:00 - 17:00

Paskutinė mėnesio darbo diena - švaros diena.
Lankytojai neaptarnaujami.

Bendraukime: