Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialas 2023 m. sausio 14 d. kvietė kraštiečius į literatūrinę-kraštotyrinę-meninę popietę „Lietuvos unikalus lopinėlis – Klaipėdos kraštas“. Šį Klaipėdos krašto dienai, Laisvės gynėjų dienai ir Klaipėdos krašto metams paminėti skirtą renginį bibliotekininkė Zofija Genutienė pradėjo žodžiais: „Lietuviai niekada nenorėjo būti nuolankūs. Sukilimai Lietuvoje buvo dažnas reiškinys: Herkaus Manto, 1863 metų, 1941 m. Birželio… ne mažiau svarbus ir Klaipėdos krašto sukilimas, kurio 100-osios metinės yra minimos šiemet. Sukilimas išsiskyrė savo ryžtu, tikslia kovine taktika ir sugebėjimu apginti Lietuvos interesus.“ Bibliotekininkė pakvietė pagerbti tylos minute per šį sukilimą žuvusius 12 savanorių, taip pat senuosius šio krašto gyventojus, savo darbais stiprinusius šalį, 1991-ųjų sausio 13-osios Laisvės kovų aukas:
Mūsų nebėra, bet esam mes medžių šlamesy…
Mūsų nebėra, bet esam mes lauko žalumoj, jūsų atminty.
Mūsų nebėra, bet buvom mes!.. (aut. Zofija Genutienė)
Istorikų ir politikų vertinimu, Klaipėdos krašto atsiėmimas buvo vienas žymesnių tarptautinės politikos veiksnių.
Labai išsamų panešimą „Pamąstymai apie krašto įvykius“ skaitė pagėgiškis, buvęs istorijos mokytojas Eugenijus Dargužas. Tarp tikslių, išmoningai pateiktų faktų buvo įdomu klausytis ir į pasakojimą įpintų sukilimo priešistorijų.
Padėkojusi pranešėjui, bibliotekininkė tęsė: „Yra keletas dalykų, kurie nepraranda galios ir aktualumo, nepriklausomai nuo metų laiko, nuo epochos, nuo politikos ir karų. Vienas iš jų yra poezija. Eilėraščiai nuo neatmenamų laikų buvo reikalingi sielai nuraminti, ją gydyti… Eilės gali puoselėti ir tautiškumo jausenas: lietuvių tauta gali labai didžiuotis turėdama poetų, savo posmuose iškiliai aprašančių Tėvynę Lietuvą…“ Bibliotekininkė Zofija Genutienė pristatė tautiniu kostiumu pasipuošusius popietės skaitovus – Jūratės Daugalienės vadovaujamo Usėnų seniūnijos etnografinio mėgėjų teatro „Negelys“ narius: Ireną Bakutienę, Zigmą Naujoką ir Zosę Židackienę. Svečiai išraiškingai perteikė lietuvių autorių posmus apie Lietuvą, gimtąjį kraštą. O Zosės Židackienės išsakyti žodžiai: „Čia mano delmonas, iš jo aš ištraukiu savo mokinio eilėraštį…“ priminė, kuo tautiniai drabužiai Klaipėdos krašte skiriasi nuo kitų Lietuvos regionų. Prie skaitovų prisijungė ir stoniškietis Gintautas Stančaitis. Savo raiškingam skaitymui jis pasirinko kraštietės, pagėgiškės Veronikos Mockienės eilėraštį.
„Daina gyvuoja jau tūkstantmečius. Su lopšinėm ir kitom dainom mes užaugome, augo mūsų vaikai. Daina kelia nuotaiką, gydo, suteikia jėgų“, – šie bibliotekininkės Zofijos Genutienės žodžiai tapo muzikinės popietės dalies įžanga, nes tądien į svečius su dideliu dainų kraičiu atvyko Pagėgių savivaldybės kultūros centro Natkiškių kultūros namų moterų vokalinis ansamblis „Gluosnė“ (vadovas – Valdas Armonas). Koncertas buvo puikus! Ansamblio vadovas Valdas Armonas pristatė kiekvieną dainą ir jos autorių. Ansamblio moterų nuostabūs balsai ir veiduose spinduliuojanti šypsena kėlė nuotaiką – visi džiaugėsi puikiu atlikėjų pasirodymu, negailėjo gausių ovacijų ir šiltų komplimentų.
Popietė pratęsta prie kavos, arbatos puodelio skanaujant gardumynus. O čia jau netrūko šiltų pokalbių, dalijimosi mintimis, prisiminimais, klausimų istorijos žinovui Eugenijui Dargužui, skaitovams ir kitiems…
Širdinga padėka skiriama šį prasmingą ir gražų renginį organizuoti padėjusioms Pagėgių savivaldybės administracijos Stoniškių seniūnijai bei Stoniškių kaimo bendruomenei.
Zofija Genutienė,
Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos
Stoniškių filialo bibliotekininkė
Nuotraukų autoriai: Gražina Stančaitienė, Gintaras Mecus, Zofija Genutienė.